> Autocad Eğitimi
> Bloklar
> Donanım
> Kurslar
> Makaleler
> Ozalitler
> Yazılımlar


Bölüm Editörü
Eren Biroğlu  Mimar
Mimarlık 
Melih Kanbur
 
bilgi@mimarcad.com


AUTOCAD EĞİTİMİ - 01


"Bir objeyi anlatabilmek için en internasyonal dil resimdir, çizgidir."

Bu eğitimde Autodesk Autocad programının 2000 sürümünü öğreneceğiz. Bu sürümün şu aralar piyasada sıkça kullanılan 2004 veya 2005 versionundan ciddi farkları bulunmamaktadır. Hatta bu eğitimde göreceğiniz arayüz, yöntemler ve tüm komutlar, yeni sürümler için de aynen geçerlidir.

AutoCAD programında proje çizmenin çok karışık olduğunu düşünenler için bir şey söylemek istiyorum: AutoCAD ile çizim yapmanın elle çizim yapmaktan hiçbir farkı yoktur. Sadece AutoCAD'in komutlarını kullanmamız gerekmektedir. Bu da zamanla, alıştıkça bir yabancı dil gibi kullandıkça gelişecek ve hızınızı arttıracaktır. Bana inanın.

Komutların işleyişi için gerekli olan verileri, AutoCAD'in istediği gibi girersek, herşey sorunsuz işleyecektir.

Bilgisayara, istediği verileri girmenin birkaç yolu vardır. Bilgisayarın veri girme araçları olan, klavye, mouse veya dijital nokta girme aracı olan tablet kullanarak komutları işleteceğiz. Tabiki şimdi diyeceksiniz ki "İyi ama nereye gireceğiz bu komutları, komudun istediği verileri?". Bunu size anlatabilmem için AutoCAD'in ekranlarınızdaki görünen bölümlerini tanımamız gerekli.

AutoCAD bilgisayarınıza ilk kurulduğu zaman otomatik olarak kurulum ayarları güncel olacaktır. Bende size ayarları başlangıçta göstermeyeceğim. Bu ayarları kullanarak bir süre devam edeceğiz. AutoCAD'e biraz daha hakim olduğumuzda bu ayarları kendi isteklerimize göre değiştirebiliriz. Yalnız sizi uyarmak istiyorum ayarları bilmeden değiştirmeyin lütfen. Yoksa anlattığım komutları söylediğim yerlerde bulamayabilirsiniz.

Şimdi ekranımızı tanıyalım :

Gördüğünüz klasik bir AutoCAD ekranıdır. Üsteki kırmızı ile işaretlenmiş olan bölgeye "Pulldown menu" diyeceğiz. Mavi ile işaretli bölüm ve bölümler ekranın herhangi bir yerine yerleştirilebilen (sağına, soluna, üstüne ve altına veya ortada yüzer şekilde) menüye "Toolbar Menu", alt tarafta yeşil ile işaretlenmiş bölümde "Komut Satırı" olarak adlandırılacaktır.

Ekranın ortasındaki artı şekline benzeyen işaret ise bize çizim yapmamıza yardımcı olan "kursör". Mouse ile yaptığımız hareketlerimizi ve ekran üzerindeki işaretlemeleri kursör ile yapacağız. Tabiki klasik Windows özelliklerini anlatmama gerek yok zannediyorum. Örneğin herhangi bir toolbar içindeki bir komut butonu üzerinde durduğumuzda o butonun işlettiği komut adının çıkması gibi. Pulldown menüden file'ın altında save komutunu seçin gibi. Vs. Vs.

Şimdi ilk komutumuzla başlıyalım.
< Önceki Ders | Sonraki Ders >
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Yukarı  |  Önceki Sayfa
Best viewed in 1024*768 resolution. Click here to learn what resolution you're using.

advancity