Sedat'a Hızlı Mesaj:

 
Ad Soyad:
E-Mail:
Mesaj:
 
Mimarlıkta Photoshop Makaleleri :

2006 Senesinde Photoshop Magazin Dergisinde, Mimarlıkta Photoshop köşesi için yazdığım makalelerin bir kısmına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

  14 Kasım 2007 | PHOTOSHOP NASIL ÖĞRENİLİR? PHOTOSHOP'U ÖĞRENME TEKNİKLERİ

Seminerlerde, mimarlık sektörüne yeni girenlerden sıkça aldığım bir soru: "Photoshop'u nasıl öğreneceğim?" (burada mimarlık sektörü derken; Mimar, İçmimar, Peyzaj Mimarı, Şehir Plancıları, hatta Endüstri Ürünleri Tasarımcılarını kastediyorum).

Yanıtım da genellikle şu şekilde oluyor. "Zor."

Bunu söylemekteki gerekçem Photoshop'ın çok karmaşık olması veya konuyla ilgili kaynak yetersizliği değil. Sebep; Mimarlık mesleğinde, Photoshop öğrenmek için yeterli zorunlulukların bulunmaması.

Örneğin, bir grafik tasarımcısı için Photoshop, -olmazsa olmaz- bir programdır. Onlar için eser Photoshop'tan çıkan çalışmadır. Oysa mimarlar için eser, ortaya çıkacak binadır. Photoshop sadece onu sunmak için kullanılmaktadır.

Photoshop'ı mimarlık mesleğinde şu noktalarda yoğunlukla kullanılır demeyeceğim. Bunlardan geçtiğimiz sayıda bahsetmiştik. Şimdi bu konuyu biraz detaylandırarak bu programın zihinlerdeki öncelik ve önem sırasını doğru yerine taşıyolım.

Mimarlık eğitiminde Photoshop programı az önce de söylediğim gibi bir zorunluluk değil. Ancak bu önerme, Photoshop'u değersiz kılmaktan öte daha da önemli hale getiriyor.

Örneğin Autocad programını her mimar adayı "seve seve" öğrenmek zorundadır. Ancak sizi bu eğitim sürecinde ön sıralara götürecek, notlarınızı yükseltecek, yarışmalarda sunumlarınızı kuvvetlendirecek program Adobe Photoshop'tur. O yüzden Autocad öğrenmek konusunda panik olmuş öğrencilerime de tavsiyem; "bir şekilde öğrenilir, siz vizyonunuzu geliştirmeye bakın" oluyor.

Zaten Autodesk Autocad programı Photoshop'la karşılaştırıldığında çok kolay öğrenilebilecek bir yazılım. Bunda programın basit olmasının yanında, tüm çalışma sürecinde yoğun bir şekilde kullanılmasının da payı var. Oysa Photoshop öyle değil... Bir tek projenizin sunum aşamasında, analiz çalışmalarında ve genel konularda ihtiyaç duyuyorsunuz.

İşte bu yüzden Photoshop'ı öğrenmeye önem verilmelidir. Antremanlar yapılmalıdır. Photoshop bir hobi haline getirilmelidir. Yoksa sunumdan sunuma ancak kısa yöntemler öğrenilir, bir dahaki proje tesliminde tüm bilinenler unutulmuş şekilde ekrana bakılır, Photoshop bilen arkadaşlar geceleri telefonla taciz edilir.

Hobi haline getirmekse üniversite yaşantısında, sektörde olduğundan çok daha kolaydır. Kulüp etkinlikleri, fotoğraf atolyeleri, sinema gösterimleri, festivaller ve tüm bunların tanıtım görselleri, kimlik çalışmaları, yaka kartları derken, kendinizi bir Photoshop operatörü olarak bulabilirsiniz. Bu tip sorumlulukları üstlenerek, kendinizi Photoshop programını çok geniş alanlarda kullanmaya zorlayabilirsiniz.

Mimarlık mesleğinde ise işler biraz daha göreceli kolay ilerliyor. Bunun üzerine çalıştığınız departman da Photoshop'ı sıklıkla kullanmanızı gerektiriyorsa şanslısınız demektir. Çünkü okuldakinden çok daha hızlı bir iş döngüsü ve kısa deadline'lar ile sunum yetiştirmek durumunda kalabiliyorsunuz. Ancak şunu unutmayalım. Photoshop üniversite yıllarında öğrenilemez ise, o dört seneden sonra hiçbirzaman öğrenmeye yeterli vakit ayırılamıyor.

Dikkat ederseniz bu yazıda "öğrenmek için şunları yapabilirsiniz" demiyorum. "Öğrenmeniz gereklidir" diyorum. Çünkü Photoshop'u öğrenmeye kalktığınızda sizi durduracak, hevesinizi kıracak bir kaynaksızlık söz konusu değil. Önümüzdeki sayılarda kaynaklar konusuna detaylarıyla değineceğim.

Bu noktada bir de uyarı ekleme gereği duymaktayım:
Photoshop, bir tasarım aracı değil, sunum aracıdır. Daha tasarım aşamasında, eskizlerinizi bu yazılımla yapmanız verimsiz bir sürece girmenize sebep olacaktır.

Photoshop kullanımıyla ilgili bilmemiz gereken bir konu daha var. Eğer kötü bir tasarımınız varsa, o en usta Photoshop operatörünün elinden geçse bile yine kötüdür. Kötü gözükecektir. Ne kadar iyi Photoshop kullanırsanız kullanın, önemli olan kafanızda yaptığınız veya yapmış olmanız gereken mimari kurgudur.

Birçok kişi eğitim yaşantısını şu hayallerle sürdürüyor; "bi öğrensem var ya. Harikalar yaratacağım."

Photoshop'ta yapılmış en kötü bir sunum çalışması bile, haliyle bir teknik çizimdekinden çok daha gerçekçi olmaktadır. Bu da demektir ki, Photoshop; projeniz iyiyse iyi olduğunu; kötüyse, kötü olduğunu daha iyi ifade edecektir.

Konuyla ilgili sorularınız için sol sütunun en üstünde yer alan iletişim formunu, diğer makalelere ulaşmak için yine sol sütundaki konu başlıklarını kullanabilirsiniz.
 
   

2005-2006 Sedat Bayrak > set@taskisla.net
Kişisel | Favoriler | Mimari | Kurumsal | Yayın | Artistik | İletişim | Anasayfa | Restorasyon